Rekondiční a sportovní masáž

Klasická masáž

Jedná se o masáž odstraňující únavu a posílení regenerace organismu. Odstraňuje ochablost, ztuhlost, zkrácení a bolestivost svalstva. Napomáhá lepšímu prokrvení a návratu žilní krve a mízy z periferií do oběhového centra. Způsobuje značné prokrvení především svalového a vazivového aparátu, ale druhotně i vnitřních orgánů. Dochází při ní ke zrychlení výměny látkové, vytlačení odpadních, balastních látek (např. solí vápníku, kyseliny mléčné, vody…) do kapilárního a lymfatického řečiště. Ztuhlý svalový systém reaguje uvolněním jednotlivých vláken, povolením spazmů. Nastupuje celková regenerace organismu, odstranění únavy, pocit lehkosti a volnosti těla (hlavně při celkové masáži). Masáž může prospět i kloubům díky prokrvení a vybalancování svalových skupin klouby fixujících. Je třeba dodat, že masáž neposiluje svaly, pouze je může připravit na lepší výkon právě díky výše zmíněnému. 

U klasické masáže se provádějí vydatnější a tvrdší hmaty, které odstraňují nahromaděné únavové látky např. kyselinu mléčnou ve svalech. Upřednostňuje se masáž celková, ale nejčastěji se používá masáž zad a šíje.

Sportovní masáž

Tuto masáž doporučujeme před náročným tréninkem, kdy by mohlo dojít k poškození neprohřátých svalů, nebo po tréninkovém výkonu či cvičení za účelem celkové regenerace svalstva.

Jedná se o velmi oblíbenou masáž, která se vyvinula z klasické masáže, ale používá rychlejší hmaty nebo vyšší tlak. Jejím hlavním cílem je příprava svalů na následné zatížení (to v případě tzv. “pohotovostní masáže“) nebo odstranění metabolitů ze svalstva. Terapeut nebo masér používá vyššího tlaku, aby důkladně propracoval svaly včetně hlubších vrstev. Zlepšuje prokrvení ve svalech a napomáhá odplavování škodlivých látek, což má za následek ideální svalové zahřátí a protažení před výkonem nebo rychlejší regeneraci po výkonu. Tím se podstatně snižuje riziko případného úrazu během další fyzické námahy.